Szukamy rodzin wspierających

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 lutego 2016

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bochni w oparciu o art.29 ust.1,2 i art.30 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny  i systemie pieczy zastępczej ( t.j. Dz.U. 2015 poz. 332) zachęca rodziny do współpracy z asystentem rodziny we wspieraniu rodzin przeżywających trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Pomoc i wspieranie tych rodzin wyrażać się będzie przyjęciem na siebie roli RODZINY WSPIERAJĄCEJ.

Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężeniu trudnych sytuacji w rodzinie wspieranej. Formy takiej pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione są od współpracy między zainteresowanymi rodzinami i zależą od ich inwencji i idei. Dotyczyć one mogą doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci, organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami.

W naszym najbliższym otoczeniu możemy na pewno znaleźć osoby, które chcą nieść pomoc innym  i wspierać inne rodziny. Funkcję rodziny wspierającej może pełnić rodzina z szeroko rozumianego otoczenia dziecka.

Rodzinę wspierającą ustanawia Wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspierającej po uzyskaniu pozytywnej opinii Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. Z rodziną wspierającą podpisywane są umowy, na podstawie których rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Poszukujemy rodzin, które chciałyby pomóc innym w znalezieniu rozwiązań trudnych sytuacji.  Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 26, 32-700 Bochnia,   tel. 14 611 67 76.

Rodziną wspierającą możne zostać rodzina lub osoba, która:

  • nie ma problemów z uzależnieniami (alkohol, narkotyki, hazard itd.),
  • ma stałe źródło utrzymania,
  • nie ma problemów wychowawczych z własnymi dziećmi,
  • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (ani nie miała ograniczonej),
  • wywiązuje się i wywiązywała z obowiązku alimentacyjnego (nie ma wyroków),
  • członkowie rodziny nie byli skazani za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
  • członkowie rodziny nie mają zaburzeń lub choroby psychicznej.

Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może stać się źródłem ogromnej satysfakcji dla osób, które zechcą poświęć swój czas i energię w celu poprawy sytuacji życiowej osób, które tego potrzebują.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Rodziny wspierające

    Rodziny wspierające