Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bochni
Ogólne zadania GOPS
- zapewnienie właściwej i terminowej realizacji zadań gminy wynikających z planów i uchwał Rady Gminy oraz przepisów administracyjnych dotyczących pomocy społecznej.
- współdziałanie z organami samorządu, instytucjami, organizacjami społecznymi, związkami wyznaniowymi, stowarzyszeniami o charakterze charytatywnym, fundacjami, zakładami pracy oraz osobami fizycznymi.
- współdziałanie z właściwymi organami rządowej administracji ogólnej.
- rozpatrywanie skarg i interwencji podopiecznych oraz wniosków, postulatów i zapytań radnych z zakresu pomocy społecznej.
- opracowywanie propozycji do projektów, planów i programów wieloletnich, rocznych dotyczących realizacji zadań gminy w zakresie pomocy społecznej.
- przygotowywanie okresowych i tematycznych ocen, analiz, informacji dla Rady Gminy i Wójta.
- rozpoznawanie potrzeb i organizowanie pomocy stosownie do indywidualnych potrzeb i sytuacji osób i rodzin,
- prowadzenie działalności profilaktycznej mającej na celu zapobieganie stanom powodującym konieczność korzystania z pomocy społecznej – praca socjalna,
- współdziałanie z organami samorządu lokalnego, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami realizującymi zadania z zakresu pomocy społecznej, zakładami opieki zdrowotnej, sądem rodzinnym, zakładami ubezpieczeń społecznych i innymi,
- sporządzanie bilansu potrzeb i sprawozdań w zakresie świadczeń pieniężnych i pomocy w naturze,
- ustalanie planów pomocy pieniężnej i w naturze oraz analiza ich realizacji,
- ostateczne przygotowywanie decyzji administracyjnych w sprawie przyznania bądź odmowy przyznania świadczeń pieniężnych lub w naturze,
- sporządzanie list wypłat świadczeń pieniężnych,
- prowadzenie rejestrów decyzji.
- organizacja usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania: pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz usługi pielęgnacyjne.
- zapewnienie prawidłowego wykonywania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych zgodnie z potrzebami osób objętych tą formą pomocy.
- współpraca z rodziną i najbliższym środowiskiem osób objętych pomocą w celu poprawy ich funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
- współpraca z pracownikami socjalnymi, lekarzem rodzinnym oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.
- ostateczne przygotowywanie decyzji administracyjnych o przyznaniu bądź odmowie przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.
- pobieranie odpłatności za usługi opiekuńcze i terminowe dokonywanie wpłat na konto Ośrodka.
- realizacja zadań wynikających z gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych.