Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bochni
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020
Artykuły
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.
Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:
1823,60 zł dla osoby samotnie gospodarującej
1410,00 zł dla osoby w rodzinie,
tj. 235 % kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.
Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:
- Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
- Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.
Przed wydanie skierowania ośrodek musi rozpoznać sytuację wnioskodawcy, ale nie jest to prodcedura skomplikowana. Osoby zainteresowane mogą uzyskać dodatkowe informacje, w tut. GOPS (tel.14 611 67 76) lub bezpośrednio w PKPS.
Informujemy jednocześnie, że wszystkimi kwestiami dotyczącymi wydawania żywności zajmuje się PKPS.
Zarząd Miejski PKPS w Bochni ul. Kolejowa 5A, 32 – 700 Bochnia, tel. 66 122-86-02
Magazyn żywności : poniedziałek, wtorek, czwartek 7:30-11:30.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają one formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:
- Przygotowania posiłków,
- Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
- Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
- Zapobiegania marnowaniu żywności,
- Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.
Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.
PODPROGRAM 2021 Plus
Podprogram 2021 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: do końca sierpnia 2023